آخرین مقالات

آخرین محصولات

طرحواره استحقاق و بزرگ منشی

طرحواره استحقاق و بزرگ منشی

توجه کنید:

قبل از هر چیز توجه داشته باشید که محصولات مربوط به شناخت، معرفی و مباحث تکمیلی و راهکار های درمان ۱۸ طرحواره ی یانگ در سه فصل مجزا برای شما عزیزان ارائه شده است که شما عزیزان میتوانید این محصولات را به راحتی تهیه کرده و استفاده کنید. همچنین برای معرفی، شناخت و درمان هر طرحواره به صورت جداگانه نیز محصول آموزشی(مربوط به طرحواره ی مد نظر شما) یرای شما عزیزان ارائه شده است که شما میتوانید این محصولات را هم خیلی راحت تهیه کنید و استفاده نمایید.

طرحواره ها و تله های زندگی                             شناخت طرحواره ها                             طرحواره درمانی

۱-مبانی اولیه شناخت طرحواره ها            ۲-معرفی طرحواره های ناسازگار                 ۳-مباحث تکمیلی شناخت طرحواره ها

شما عزیزان برای طی کردن پروسه ی کامل شناخت تا درمان طرحواره ها(۱-شناخت طرحواره ها ۲-معرفی طرحواره های ناسازگار ۳-مباحث تکمیلی شناخت طرحواره ها) باید این سه محصول را به صورت جداگانه تهیه کرده و استفاده کنید.

ما برای رفاه حال شما عزیزان این سه محصول را به صورت یک پکیج(پکیج دوره جامع شناخت و درمان طرحواره ها(خودشناسی با طرحواره ها) ) با قیمتی بسیار عالی و با تخفیف ویژه ارائه داده ایم. شما میتوانید این پکیج استثنایی را خریداری کنید و از هر سه محصول استفاده کنید.

با یک تیر سه نشون بزن(برای خرید پکیج اینجا کلیلک کنید)

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 

طرحواره استحقاق و بزرگ منشی

به پرونده نگاهی انداختم، ۱۲ جلسه مشاوره با ۳ مشاور دیگه رفته بود. یادداشتهارو خوندم؛ شوهرم زور میگه. وقتی میاد خونه ازش می ترسم. واسه کارای کوچیک خودشم بهم دستور میده و از من توقع داره. می خوام طلاق بگیرم. پدرشوهرم هم زورگوئه و به مادرش سخت می گیره. من نمی خوام سرنوشتم مث مادرشوهرم بشه…
هنوز یادداشتهارو تموم نکرده بودم که در زد و وارد اتاق شد. خوش پوش، شیک و زیبا بود. با کیف و کفش ست و صورتی که مشخص بود طراحی زیبایی داشته.
نشست و گفت خانم دکتر پرونده من به دستتون رسیده؟
گفتم بله. خوندمش. اما می خوام از زبون خودتون بشنوم مشکل چیه؟
گفت ۳ ساله ازدواج کردم. با پسرخاله ام. خیلی دوسش دارم. عاشقش بودم. ولی رفتارهاش منو به جایی رسونده که می گم طلاق بگیرم. این زندگی فایده ای نداره.
گفتم پسرخاله. خب از قبل ازدواج حتما باهاش آشنایی هایی داشتین که بدونین چطور آدمیه. چی شد با وجود فامیل بودن و دوست داشتنش دارین به طلاق فکر می کنین.
گفت خانم دکتر شوهرم خودخواهه. حرف حرف خودشه. به من زور میگه. از من هم توقع پرنسس بودن داره هم توقع اینکه یه کدبانو باشم هم خدمتکار. تازه اینا که چیزی نیست برای رابطه زناشویی ام پرتوقعه. (پرتوقعی علامت مهم طرحواره استحقاق و بزرگ منشی)
باورتون میشه چقد خودمو بخاطرش چه کارایی که نکردم تا دلش فقط پیش من باشه. وزنم زیاد بود بخاطرش خودمو لاغر کردم. بینی مو عمل کردم. چقد به سر و وضع خودم می رسم. به خونه می رسم. بهترین غذاهارو درست می کنم که اون فقط به زن خودش فکر کنه. اونوقت بازم پرتوقعه و راضی نیست. از من عیب و ایراد می گیره. اون مرده ولی می گه من از تو خوشگلترم. تورو به من انداختن. حالا خودش اومده خواستگاری ولی ازین حرفا به من می زنه. از زمان عقد تا الان می دونین با چند نفر بوده. اولا به رو نیاوردم. سعی کردم پیش کسی نگم. فکر کردم محبت کنم، بهش برسم عوض میشه. ولی دست برنداشته. به بابام گفتم. به خانواده ش گفتم. حالا دیگه راحت شده و هر جا می شینه، میگه زنم نمی تونه منو راضی کنه. تمکین نمی کنه. (خیانت آشکار و بدون اضطراب و عذاب وجدان، یه رفتار شایع بین افراد دارای طرحواره استحقاق و بزرگ منشی)
اصلا نمی دونم چطور روش می شه بره پیش این و اون ازین حرفا بزنه. وضع مالی بابای من از باباش بهتره. دومادمون از اون موفقتره. ولی همه جا می گه معلوم نیست بابات و دومادتون از کجا پول درآوردن. هی می خواد همه رو بکوبه و بگه من از همه سرترم. من از همه بهترم. به همه چی فامیل کار داره. کی چی داره چی نداره. نماز می خونه یا نمی خونه. چطوری حرف می زنه.
اینور اونور میشینه میگه من خودم نمی خوام وگرنه می رفتم منطقه یک می نشستم.
تو مهمونی ها استرس دارم الان به کسی چیزی نگه دلشو بشکنه تحقیرش کنه یا مسخره کنه. بس که این کارارو کرده. آبرو برام نذاشته تو مهمونی ها.
تو خونه ام که همش در حال تحقیر کردن بابامو دومادومونو و مردای فامیلمونه.
اصلا با اینکاراش کنار بیام، با خیانتاش نمی تونم کنار بیام. بسمه هر چی کشیدم. تا حالا هی مشاورای مختلف گفتن سعی کن طلاق نگیری. طلاق اینجوریه اونجوریه.
دیگه خود بابامم میگه طلاق بگیر. گرچه میدونستم بخاطر چی مردده که نمی خواد برای طلاق اقدام کنه با اینحال ازش پرسیدم: با این همه شواهد و حمایت پدر، تردیدت برای طلاق چیه؟
گفت: دوستش دارم. نمی تونم ازش دل بکنم. نمی تونم ولش کنم.
اینو گفت و بغض کرد. می دونستم با وجود اینهمه جلسه که رفته مشاوره هنوز راه زیادی در پیش داره. شوهرش طرحواره استحقاق و بزرگ منشی داره و ممکنه حتی اگه اونم بخواد طلاق بگیره، تو گرفتن حق و حقوقش و حتی خود طلاق اذیتش کنه.
بهش گفتم: خب پس من توی پرونده اینو می نویسم که می خوام طلاق بگیرم ولی جدایی برام سخته. این درسته؟

گفت آره.

اینقد تند تند حرف زده بود که هنوز کلی وقت مونده بود.

گفتم: پس بیا با هم این مسیرو پیش بریم، ببینیم شدنیه یا نه. تصمیم گیری رو تو آخرین مرحله می گذاریم. لبخندی از رضایت زد و به بقیه حرفهام گوش داد.

 

مثالهای دیگه ای از طرحواره استحقاق و بزرگ منشی

زنم خیلی زور میگه و می خواد تو زندگی حرف حرف خودش باشه، فکر میکنه اینجا هم خونه باباشه، تقصیر پدرزنمه که خیلی لی لی به لالاش می گذاره، همه چی براش فراهم کرده، الانم داره با خواهر کوچیکش این کارو می کنه، توقعاش از من زیاده، وقتی از سرکار میام انتظار داره بشینم کنار دستش و تو کار پایان نامه هم کمکش باشم.

 • پسرم انتظار داره همه اموال رو به نام اون بزنیم و به اون بدیم، اصلا حق و حقوق خواهر برادرش براش مهم نیست. همیشه از منو باباش ناراضیه و می گه شما برام کاری نکردین. می ترسم یواشکی سند خونه رو برداره و کاری کنه.

قبل معرفی طرحواره استحقاق و بزرگ منشی اول بیاین ببینین اصطلاح طرحواره یعنی چی؟

طرحواره بزرگ منشی

زن این آقا، احتمالا طرحواره استحقاق و بزرگ منشی داره.

طرحواره چیه؟

افکار، باورها و احساسات منفی و غیرواقع بینانه و ناسالمی که از دوران کودکی تا نوجوانی تو شخصیت ما شکل می گیرند و هسته اصلی شخصیت مارو تشکیل میدن. و باعث رفتارهای ناسالمی میشن. این الگوهای ناسالم از افکار، احساس و رفتار به صورت چرخه های تکراری در طول زندگی همراه ما هستن. طرحواره ها ۱۸ تا هستن و با رویکرد جامع طرحواره درمانی که یانگ مطرح کرده، درمان میشن.

طرحواره مث فیلتری می مونه که جلوی ادراک واقعیت رو می گیره. فیلتری که نمی ذاره ذهن آدم اتفاقاتی که واقعا افتاده رو ببینه و بفهمه، بلکه اونارو تحریف می کنه و تغییر شکل می ده به شکلی که خود آدم میخواد طبق تجربه هاش.

نشانه های طرحواره استحقاق و بزرگ منشی

 • افرادی که این طرحواره رو دارن، خودشونو بالاتر از بقیه می دونن.
 • حقوق و امتیازات خاصی برای خودشون قائلن، فکر می کنن این دیگران هستن که باید به اونها احترام بگذارن و نه اونها به دیگران.
 • تو ارتباط با دیگران، هرکاری دلشون بخواد انجام می دن، بدون اینکه به هزینه ای که برای دیگران داره، فکر کنن. مثلا از چیزی عصبانی بشن دادو بیداد می کنن و اهمیتی به آبروی دیگران نمیدن.
 • تحمل به تاخیر افتادن خواسته هاشونو ندارن، مثلا تو رابطه زناشویی توقعشون از همسرشون زیاده و کاری به خستگی و شرایط روحی همسرشون ندارن. یا در ارتباط با والدین، توقع اینو دارن که قبل مرگ زودتر ارثیه اونارو بدن.
 • افراد دارای طرحواره استحقاق و بزرگ منشی خودخواه و خودشیفته ان، و حس همدلی با دیگران ندارن.
 • دوستدار قدرتند تا بتونن برتری خودشونو به دیگران نشون بدن. دیگران رو زیردست نگه می دارن و ازشون سودجویی می کنن.
 • معمولا این افراد عاشق پولدار شدن، مشهور شدن و موفق شدن هستن. نه صرفا بخاطر ثروت، بلکه بخاطر انگیزه قدرت طلبی و برتری طلبی که دارن.
 • ممکنه به دروغ با کسی همدلی بکنن و دلسوزی نشون بدن، و در واقع دنبال منفعت خودشون هستن. مثلا به یه خانم تنها، می خوان کمک کنن برای اینکه به دستش بیارن و ازش استفاده کنن.
 • افراد دارای طرحواره استحقاق و بزرگ منشی، خودشونو عقل کل میدونن و اهل مشاوره رفتن نیستن. چون خودشون که اذیت نمی شن، بلکه اطرافیانشونو آزار میدن.
 • شدت این طرحواره توی آقایون بیشتره، چون به پسرها بیشتر از دخترها اهمیت میدن. و خیلی راحت تر، حقوق دخترها و زنهارو زیر پا می گذارن و از طرفی از خطاهای آقایون بیشتر می گذرن تا خانمها.
 • خیلی حرف از اصالت و شهر و … می زنن. و روی اینها تاکید می کنن.
 • توی رابطه با همسرشون هم همدلی ندارن و فقط توقع اطاعت دارن، برای همین امکان اینکه همسرشون خسته بشه و اگه بتونه طلاق بگیره، هست. مگر اینکه شخص وابسته ای باشه.

 

دلایل پدیدایی طرحواره استحقاق و بزرگ منشی

 • والدین در دوران کودکی زیاد به فرد رسیدگی کرده ان و امکانات براش فراهم کردن. فقط به احساسات اون اهمیت دادن.
 • والدین بیشتر کارهای اونهارو انجام دادن و اونارو لوس بار آوردن.
 • با کودک طوری برخورد شده و رفتار شده که گویی رئیس خانواده اون بوده. نیازها و احساسات و خواسته های کودک محور خانواده بوده.
 • کودک رو مسوولیت پذیر بار نیاوردن و به او کاری نسپردن مثلا به اون میگن تو فقط درستو بخون و همه کارهای اونو حتی کارهای شخصی شو انجام دادن.
 • طرحواره استحقاق و بزرگ منشی در صورت زیاد آزاد گذاشتن کودک و مواجه نکردن اون با عواقب کارهاش هم، بوجود میاد. مثلا نگار دختر ۳ ساله ای بود که بخاطر فوت مادرش در حدود ۲ سالگی، خانواده پدر و پدر به اون زیادی اهمیت میدادن و سرویس میدادن، نگار موقع صحبت پدر با من به او اجازه صحبت نمی داد. پدر رو می زد و می گفت بریم و پدر هم کوتاه می اومد. از همسر جدید خواسته بود، خواسته های نگار رو کامل فراهم کنه و بهش نه نگه. این سبک تربیتی اگه ادامه پیدا کنه، قطعا نگار دچار این طرحواره میشه.
 • یه دلیل متفاوت شکل گیری طرحواره استحقاق و بزرگ منشی می تونه طرحواره های حوزه اول مث محرومیت هیجانی، نقص و شرم… باشه. افرادی که تو کودکی از سمت خانواده مورد محرومیت قرار گرفتن چه در مورد نیازهای مادی و چه نیازهای روانی، ممکنه از دیگران پرتوقع بشن و فکر کنن دیگران مثلا همسر یا شریک عاطفی شون مسووله برآورده کردن نیازهای ناکام مونده اونه، به این نوع استحقاق، استحقاق شکننده گفته میشه. برای دیدن مقاله طرحواره محرومیت هیجانی اینجا کلیک کنین.
 • والدین و اطرافیانی که خودشون این تله رو دارن، الگوی منفی ای برای ایجاد این طرحواره هستن.
 • والدین بی کفایت و سهل گیر که قاطعیت ندارن و جلوی کودک نمی تونن بایستن.

 

طرحواره استحقاق و بزرگ منشی و فرزندپروری

برای اینکه فرزندتون دچار چنین تله روانی ای نشه…

 • از همون کودکی بذارین خودش کارهای شخصی شو بکنه. مثلا وقتی می تونه خودش غذاشو بخوره، کفشاشو و لباساشو بپوشه، مشقاشو بنویسه و هر کاری که در رشدش هست انجام بده، اینارو به خودش محول کنین.
 • اگه با خواهر، برادر یا دوستاش دعواش میشه، همیشه از اون طرفداری نکنین و دیگرانو مجبور نکنین جلوی اون کوتاه بیان چه بزرگتر باشه چه کوچکتر.
 • تو کارهای منزل دخالتش بدین و کم کم مسوولیتهای مشترک منزل رو به عهده ش بذارین، مث نون خریدن، شستن ظرفها و مرتب کردن و…
 • همه خواسته هاشو برآورده نکنین و بهش یاد بدین که صبر داشته باشه. برای اینکه فرق خواسته با نیاز رو بدونین پادکست ۵ نیاز روانی اساسی انسان رو تهیه کنین.

طرحواره استحقاق و بزرگ منشی و سه نوع رفتار متفاوت اون

 

کسانی که این تله زندگی رو دارن، یا:

 • توی روابطشون به دیگران محبت نمی کنن و احترام نمی گذارن و روابطشون عادلانه نیست. یعنی منفعت دو طرف رو در نظر نمی گیرن و فقط به سود خودشون فکر می کنن. موقع صحبت هم به دیگران احترام نمی گذارن، و دیگران رو تحقیر می کنن مثلا میگن خونه من اینه. ماشین من اینه. خونه و ماشین تو مدل پایینه و … توی جمعی که باشن منم منم می کنن و می خوان خودشونو مطرح کنن. ممکنه خیلی بلف بزنن. و از خودشون تعریف کنن. برای دیدن مقاله طرحواره پذیرش جویی و جلب توجه اینجا کلیک کنین.
 • گاهی طرحواره استحقاق و بزرگ منشی باعث میشه اونها از موقعیتهایی که مورد توجه نیستن و نمی تونن خودشونو بروز بدن و امتیازاتشونو به رخ بکشن، دوری کنن. مثلا خونه باجناقشون که از اونها، پولدارتره و شغل بالاتری داره نمی رن. یا اگه دوستی که از اونها تحصیلکرده تر باشه توی یه جمعی باشه، اونجا نمی رن.
 • رفتاری برعکس طرحواره انجام میدن و کارهای خیر می کنن، ولی این ظاهر قضیه هست، در باطن اینکار اونها بخاطر منفعت خودشون و مطرح شدنه.اگه جایی هم کار خیری انجام بدن می خوان که حتما اسمشون مطرح بشه، همه خبردار بشن و ازش تشکر کنن، یعنی اینکارو بخاطر منم منم کردن انجام میدن.

برخورد با افراد دارای طرحواره استحقاق و بزرگ منشی

 • اگه شما هم تو خانواده تون کسی رو دارین که این طرحواره رو داره حتما باید این نکات رو بدونین:
 • کوتاه اومدن از خواسته ها و نیازهاتون تو ارتباط با این افراد باعث کم توقعی شون نمیشه بلکه اونارو جری تر می کنه و باز هم از شما انتظاراتشون بیشتر میشه.
 • برای برخورد با این افراد باید جراتمندی تونو ببرین بالا و توانایی بیان نیازها و حقوقتونو داشته باشین وگرنه بیشتر سرکوب میشین.
 • اگه تو رابطه آشنایی با چنین فردی هستین بهتره بدونین این افراد موردهای مناسبی برای ازدواج نیستن. چرا که ازدواج مستلزم فداکاری و کنار گذاشتن منیت و خودخواهیه، ویژگی ای که با طرحواره استحقاق و بزرگ منشی در تضاده. برای دیدن مقاله مشاوره قبل از ازدواج اینجا کلیک کنین.
 • چنین همسری از شما انتظار داره کارت بانکی تونو بهش بدین، حقوقتونو به حسابش بریزین، اگه ارثی بهتون برسه تقدیمشون کنین. چیزی از خونه و اموالش بنام شما نمی کنه ولی از شما توقعات این چنینی داره، این وظیفه شماست که از خودتون مراقبت کنین و باج ندین.
 • اگه شما طرحواره های نقص و شرم، اطاعت، پذیرش جویی و جلب توجه، و ایثار رو داشته باشین جلوی این افراد همیشه احساس کمبود، عذاب وجدان و اضطراب خواهید کرد. پس این طرحواره هارو بشناسین و برای درمانشون اقدام کنین. تهیه دوره صوتی جامع شناخت طرحواره ها می تونه بهتون کمک کنه.

درمان طرحواره استحقاق و بزرگ منشی

چند نکته تو درمان این افراد مهم و قابل توجه هست:

 • معمولا کسانی که این طرحواره رو دارن برای درمان نمی آن و بیشتر کسانی که مورد آزار این افراد هستن، برای راحت شدن از دست این افراد یا مدیریت رابطه با اونها مراجعه می کنن.
 • اگه این خصوصیات برای شما آشنا هست و اونهارو تو خودتون می بینین، احتمالا این طرحواره رو دارین. و با این طرحواره از فضیلت های اخلاقی دور می شین.
 • باید بدونین کسانی که استحقاق دارن و حس بزرگ منشی دارن، تو روابط به دیگران ظلم می کنن. تو دوران جوانی ممکنه دیگران بخاطر ترس کنار این افراد بمونن ولی در نهایت دوران میانسالی، تنها می مونن. وقتی بچه ها بزرگتر می شن و دیگه به پدر یا مادر دارای طرحواره استحقاق و بزرگ منشی، وابستگی ندارن و مستقل شدن، یا همسری که قبلا اطاعت می کرده دیگه براش مهم نیست و حتی ممکنه جدا بشه. برای خوندن مقاله طرحواره و ازدواج اینجا کلیک کنین.

 

من شیما محمدی روانشناس بالینی و طرحواره درمانگر با بیش از ۱۰ سال سابقه کاری اومدم که به شما عزیزان کمک کنم تا از تله طرحواره هایی که در اون گرفتار شده اید رها بشید و دوباره طعم خوددوستی و یک زندگی با رضایتمندی و روابط عالی رو بچشید. برای شرکت در دوره های طرحواره درمانی و مشاوره به من پیام بدین.(۰۹۱۹۸۲۰۰۰۳۰)

 

مارو تو اینستاگرام دنبال کنید.

2 Comments

 1. سمیرا گفت:

  خانم دکتر در مورد طرحواره ها داشتم مطالعه میکردم ی مقاله از شما اومد که پیج اتون رو فالو کردم خیلی عالی بود به نظر خودم نسبت به بقیه مقاله ها که مطالعه کردم کارامدتر و مفیدتربود ممنونم از صبوریتون در پاسخگویی به سوالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *