آخرین مقالات

آخرین محصولات

بایدها و نبایدهای طرحواره درمانی( قوانین اسکیماتراپی )

قوانین اسکیماتراپی

تا بحال شده به روانشناس  یا مشاور مراجعه کنین؟ جلسه اول رو یادتونه؟ صحبتهایی که تو اون جلسه کردین؟

معمولا بسته به اینکه روانشناس چه رویکرد درمانی داشته باشه، روانشناس پایان جلسه اول و بعد از تشخیص و مفهوم سازی مشکل مراجع، قوانین درمان خودش رو برای مراجع میگه تا با مراجع، بر علیه مشکل یک اتحاد درمانی تشکیل بدن، من با توجه به اینکه رویکرد درمانی ام طرحواره درمانی- تو این مقاله از لغت اسکیماتراپی براش استفاده می کنم (اسکیما یعنی طرحواره و تراپی یعنی درمان)-  هست، می خوام براتون قوانین اسکیماتراپی بگم.

چی در مورد طرحواره می دونین؟

طرحواره به الگوهای فکری و احساسی ناسازگاری گفته می شه که باعث ایجاد مشکل تو حیطه های مهم زندگی مون مثل ازدواج، فرزندپروری، انتخاب رشته تحصیلی و شغل و… میشه. ۱۸ طرحواره ناسازگار توسط یانگ معرفی شده که اغلب افراد بیش از ۵ تای اونهارو دارن. اسکیماتراپی به درمان این طرحواره های شخصیتی می پردازه.

 

چی در مورد طرحواره می دونین؟

اگه شما هم از اسکیماتراپی تعریف شنیدین و می خواین اونو به عنوان رویکرد درمانی تون انتخاب کنین، حتما این مقاله رو تا انتها بخونین و بعد با آگاهی و آمادگی اینکارو انجام بدین.

قوانین اسکیماتراپی

دارودرمانی و درمان شناختی- رفتاریه

اگر از مشکلات حاد اضطرابی و افسردگی و سایر اختلالات خلقی رنج می برین، باید بدونین که برای درمان علائم حاد این اختلالات، نباید این روش درمانی رو انتخاب کنین. خط اول درمانی این اختلالات دارودرمانی و درمان شناختی- رفتاریه.

زوج درمانگر

اگه تو رابطه با همسرتون به مشکل شدید خوردین در ابتدا باید سراغ زوج درمانگر برین و همراه با همسرتون در مسیر زوج درمانی قرار بگیرین. اگرچه این رویکرد برای زوجین هم برنامه درمانی داره ولی شما در ابتدا باید فضایی آروم رو در رابطه تون ایجاد کنین تا بتونین درمان طولانی مدت طرحواره درمانی رو برای مشکلات شخصیتی و رابطه تون پیگیری کنین.

سایکوتیک یا مصرف مواد

یکی از قوانین اسکیماتراپی اینه که افرادی که مشکلات شدید روانی مثل سایکوتیک دارن، یا مواد مصرف می کنن، نباید به این نوع رواندرمانی ارجاع داده بشن.

مشکلات ارتباطی

اگه شما یا اطرافیانتون مشکلات ارتباطی تو قسمت های مختلف و با افراد مختلف زندگی تون دارین، درمان طرحواره هاتون می تونه یکی از گزینه های مناسب درمانی شما باشه.

مشکلات ارتباطی

آگاهی

طی این مسیر درمانی شما با ریشه های مسائلتون آشنا می شین و این آگاهی ممکنه منجر به تجربه خشم از خانواده تون بشه، اما باید یادتون باشه که این فرایند به دنبال تحلیل و فهم و درمانه و نه مقصریابی. پس اتفاقاتی که طی درمان می افته نباید باعث بشه مشکلات ارتباطی شما و خانواده تون بیشتر بشه.

خودتون درمان

یکی از مهمترین قوانین اسکیماتراپی، این هست که اگر می خواین فرزندتون هم در جریان این درمان قرار بگیره، حتما باید اول خودتون درمان شده باشین و سبک فرزندپروری تونو اصلاح کرده باشین.

  ویدئو های بیشتر در مورد طرحواره ها در اینستاگرام ما

درمان سریع السیر

درمان طرحواره ای نوعی رواندرمانی طولانی مدته، پس اگه دنبال یه درمان سریع السیر هستین بهتره یا سراغ این درمان نیاین یا باور اشتباه ذهنی تونو راجع به زود نتیجه گرفتن اصلاح کنین. مگر اینکه دچار یه موقعیت مشکل باشین و اون مشکل نیاز به مشاوره فوری داره.

بهبودبخشی طرحواره ها

برای بهبودبخشی طرحواره هاتونطر باید سراغ طرحواره درمانگری برین که تجربه و تخصص کافی داشته باشه، طبق قوانین اسکیماتراپی، صرف گذروندن دوره های اسکیماتراپی برای طرحواره درمانگر شدن کافی نیست، بلکه باید طرحواره درمانگر، طرحواره های خودشو درمان کرده باشه و تقلیل داده باشه تا طرحواره هاش روی فرایند درمان تاثیر منفی نگذاشته باشه.

در طول درمان فردی فعال باشید

اگه مشتاق خودشناسی طرحواره ای و شکوفایی خودتون هستین باید فردی فعال توی درمان باشین، چرا که این درمان تکنیکهای مختلفی داره از جمله تکنیکهای شناختی که نیاز به نوشتن تکالیف داره. پس اگه از نوشتن فراری باشین، توی این درمان خیلی خوب پیشرفت نمی کنین.

ارتباط با طرحواره درمانگر

یکی از قوانین اسکیماتراپی اینه که شما باید با یه طرحواره درمانگر در ارتباط باشین این به این معنیه که برطرف کردن طرحواره ها، یه درمان خودیاری صرف نیست، گرچه می تونین از دوره های آموزشی استفاده کنین ولی حتی اگه دسترسی آسون و همیشگی به درمانگر ندارین، حتما ارتباط دورادوری با درمانگر خودتون داشته باشین.

نیاز به یک روانشناس کودک

از درمان طرحوارهای به تنهایی نمی تونین برای حل همه مشکلات خانوادگی تون و مسائل اعضا خانواده تون استفاده کنین، به عنوان مثال اگه فرزندی دارین که مشکلی داره یا شما تو تربیت اون به مشکل خوردین، حتما نیاز به روانشناس کودک دارین.

نیاز به یک روانشناس کودک

این نوع درمان، درمان مشاوره ای نیست

با توجه به قوانین اسکیماتراپی ، متوجه شدین که این نوع درمان، یه درمان مشاوره ای و صرفا راهنمایی کننده نیست. پس صرفا از اون برای مشاوره قبل ازدواج و مشاوره تحصیلی و شغلی استفاده نکنین. مگر اینکه قبلا این درمان رو انتخاب کرده باشین و حالا بخواین از تاثیر طرحواره ها تو انتخابهای مهم زندگی تون، پیشگیری کنین.

خب.

با آگاهی از این قوانین اسکیماتراپی شما، الان بهتر میتونین انتخاب کنین و تصمیم بگیرین که از این درمان برای مشکلات خودتون استفاده کنین یا خیر.

اسکیماتراپی برای مشکلات عزت نفس، اعتماد به نفس، مشکلات ارتباطی، احساس تنهایی و کمبود محبت و بی اعتمادی، پرخاشگری، مشکلات کودکی موثر در حال حاضر زندگی شما و افسردگی و اضطرابهای مزمن که مدام بازگشت می کنن، بسیار مفیده. در نظر داشته باشین این یک نوع درمانه و درمان یعنی حل آسیبها. بویژه این رویکرد به درمان  آسیبهای گذشته شما می پردازه و از تاثیر اونها روی شرایط زندگی الانتون جلوگیری می کنه، پس اگه این درمان رو انتخاب کردین، با در نظر گرفتن و رعایت قوانین اسکیماتراپی ، به آینده زیبایی که برای خودتون رقم زدین، خوش اومدین.

 

طرحواره خانواده و همسر رو هم حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *